Rząd postanowił zluzować obostrzenia na dwutygodniowy okres próbny. Otwierają się niektóre branże, a najbliższe dni będzie można spędzić w nieco przyjemniejszy sposób. Wszystko oczywiście pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymogów sanitarnych.
Jakie branże wznowią działalność?
Wśród branż, które mogą otworzyć się na okres dwóch tygodni, do 28 lutego 2021 roku, można znaleźć:
1. Stoki narciarskie
Z obowiązkiem zakrywaniem ust i nosa. Warto także pamiętać, że w sytuacji korzystania z wyciągów, w jednej gondoli mogą być jedynie osoby z tego samego gospodarstwa domowego.
2. Instytucje kultury
Czyli wszelkiego rodzaju kina, teatry, filharmonie, opery oraz muzea, domy i ośrodki kultury. Tu również obowiązują ścisłe reguły. Na widowni może być zajęte co drugie miejsce, a liczebność publiki nie może przekroczyć 50% całkowitych miejsc. Musi być również zachowany odstęp 1.5 metra pomiędzy klientami. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, a także całkowity zakaz spożywania posiłków i napojów.
Zasady mówiące o odstępie pomiędzy ludźmi nie dotyczą opiekunów z dzieckiem poniżej 13 roku życia, osób z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób wspólnie zamieszkujących.
3. Kasyna
Może tu przebywać jedna osoba na 15 m kw, w odstępie minimum 1.5 metra. Nie jest wymagane zachowanie tej odległości od pracowników kasyna. Tu również należy mieć zasłonięte usta i nos.
4. Sport
Można ponownie korzystać z ogólnodostępnych boisk na świeżym powietrzu.
Siłownie i kluby fitness w dalszym ciągu pozostają zamknięte.
Otwierają się również baseny, chociaż aquaparki muszą pozostać zamknięte.
5. Hotele
Do dnia 28 lutego 2021 roku pozostaną otwarte również hotele. Zajęta może być nie więcej niż połowa pokoi, a restauracje będą nieczynne. Zamiast tego istnieje możliwość dostarczenia posiłków do pokoi hotelowych na prośbę klienta.
Część kin pozostaje zamknięta
W związku z tym, że jest to jedynie okres próbny, który potrwa przez dwa tygodnie, znaczna część kin postanowiła pozostać zamknięta. Decyzja została podjęta ze względu na późną informację o wznowieniu działalności, gdzie większość kin nie ma możliwości logistycznego przygotowania seansu dla widzów lub wiązało by się to ze zbyt dużymi kosztami.