Podróż nad morze czy wylegiwanie się nad jeziorem – wszystko to może zostać w mgnieniu oka pokrzyżowane, a z naszych wakacyjnych planów nici. Stać się tak może z wielu powodów, a jednym z nich są sinice. Te organizmy niejednokrotnie sprawiają, że dane kąpielisko pozostaje zamknięte. Nie dzieje się tak bez powodu – kąpiel w wodzie, w której pojawiły się sinice, stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
Czym są sinice?
Sinice są jednymi z najstarszych organizmów na naszej planecie. Kojarzą nam się przede wszystkim z wodą, w której to kwitną. Dzieje się tak wiosną oraz latem – tego rodzaju proces jest całkowicie naturalny. Za sprawą kwitnięcia doprowadzają one jednak do zanieczyszczenia wody, która zmienia swój kolor i wydziela pewien specyficzny zapach. Wszystko to sprawia, że kąpiel w takim jeziorze, morzu czy rzece staje się zwyczajnie niemożliwa – sinice stanowią bowiem niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.
Dlaczego sinice są szkodliwe?
Sinice wydzielają toksyny, które stanowią niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Decyzja o wejściu do wody, w której kwitną sinice, zazwyczaj kończy się poważnymi problemami zdrowotnymi. Najczęściej mowa tu dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, a więc wymiotów, nudności, zmian skórnych czy ogólnych objawów, takich jak bóle i zawroty głowy. W skrajnych przypadkach dojść może nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym nerek oraz wątroby. U większości osób, które miały styczność z wodą skażoną sinicami, objawy te mijają samoistnie w przeciągu kilku dni – zdarza się jednak, że zatrucie toksynami wydzielanymi przez sinice wymagać będzie wdrożenia odpowiedniego leczenia.