Czy wiesz, że Grecja to 165 zamieszkałych wysp? Jeśli marzysz o wypoczynku w ciszy i wśród dziewiczej przyrody, wybieraj te, które trudniej znaleźć w folderach biur podróży.
Piękne plaże i zatoki, krystaliczna woda, a także perełki architektury to cecha wspólna wszystkich greckich wysp. Ale wśród tych popularnych, z reguły zatłoczonych, są i takie, na których chwilami można poczuć się jak rozbitek – w wielu zatoczkach próżno wypatrywać innych turystów, a nawet tubylców. Każda z wysp przyciąga za to czymś innym. Na górzystej i najbardziej zielonej wyspie Cyklad – Naksos, zachwycają doliny: Livadi, gdzie wydobywano marmur, czy Melanes, gdzie wznoszą się dawne weneckie strażnice. Można przejść także przez potężną bramę, wiodącą do świątyni Apolla, której budowy, rozpoczętej w 530 r. p.n.e., nigdy nie ukończono. Z kolei na Kefalonii trzeba odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Argostoli, gdzie na zdjęciach zachował się obraz wyspy sprzed wielkiego trzęsienia ziemi w 1953 roku, które zrównało to miejsce z ziemią, a potem zobaczyć zachód słońca na plaży Myrtos. Stąd za 3 euro warto popłynąć promem do Lixouri. Na wyspie Kithira można oddawać się medytacjom, Samotraka to przede wszystkim ruiny świątyni bogini Nike, Sanktuarium Wielkich Bogów oraz szlaki wzdłuż wodospadów. Na Karpathos można wędrować od wioski do wioski, z których niemal każda to skansen strojów ludowych, rzemiosła i muzyki. A na Itace odwiedzić szkołę Homera.
Naksos
Największa i najbardziej górzysta wyspa archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim. Według mitologii greckiej tu Tezeusz porzucił Ariadnę. Słynie z upraw oliwek, winogron i cytrusów. Rozległe plaże znajdują się na zachodnim, płaskim brzegu w stołecznym Naksos oraz w Agia Anna, Kastraki, Pirgaki i Agiasos.
Kefalonia
Królowa archipelagu Wysp Jońskich Kalafonia to rozrzucone wśród gajów cyprysowych i oliwnych, tętniące życiem, ale kameralne kurorty: Liksouri, Argostoli i najmodniejszy z nich Fiskardo – z deptakami, tawernami z doskonałą musaką i rozległymi plażami. Niektóre plaże upodobały sobie słynne żółwie Caretta caretta. Wiele tu szlaków pieszych i tajemniczych grot. Nieopodal znajduje się siostrzana wyspa Kalafonii, Itaka.
Samotraka
To najdalej wysunięta na północ Wyspa Egejska z najwyższym szczytem archipelagu, Fengari. Świat mitycznych ruin i zabytków. Ponoć stąd Posejdon oglądał oblężenie Troi… Gości Samotraki zachwycają granitowe, czarne klify, zalesione wąwozy i lśniące bielą skały. Dopełnieniem sielskich krajobrazów są potoki, spadające z dużych wysokości do ciepłych szmaragdowych jeziorek. Na późną jesień idealna jest miejscowość Therma – baza wypadowa dla górołazów, z gorącymi źródłami i basenami termalnymi.
Kithira
Na wyspie Kithira mieszka niewiele ponad 3 tys. mieszkańców. Wysokie klifowe wybrzeża i ulokowane pośród nich zatoczki z turkusową wodą oraz wzgórza porośnięte wrzosowiskami to jej znak rozpoznawczy. Idealne miejsce dla poszukiwaczy ciszy i miłośników dzikiej przyrody oraz nurkowania. Z portu z Diakofii można wybrać się na położoną nieopodal Kretę.
Karpathos
Sąsiadująca z Kretą i Rodos niewielka Karpathos podzielona jest majestatycznym pasmem górskim, z ginącym w chmurach z szczytem Kalilimni. Poza stolicą wyspy, Pigadią, jest kilka małych miejscowości turystycznych. To doskonałe miejsce dla miłośników windsurfingu, nurkowania i paralotniarstwa. Wyspę idealnie zwiedza się skuterem i rowerem.
Itaka
Wyspa wielkiego Homera oraz Penelopy, która czekała na wracającego z wojny Odyseusza. Białe domki, kuszące smakołykami tawerny i zatoczki, w których nurkować można bez końca.
Amorgos
Wulkaniczna Amorgos na Cykladach o skalistych wybrzeżach, nazywana jest Grecją w Pigułce albo Wyspą Wielkiego Błękitu na cześć kręconego tu filmu. To przede wszystkim raj dla miłośników sportów wodnych. Sercem wyspy jest tysiącletni, zbudowany na skale klasztor Hozoviotissa – w sumie na szczytach wyspy jest ich kilkanaście. Słynne są też, niezmienne od wieków, tutejsze hafty.