Jałowiec (1111 m n.p.m.) to jeden z ciekawszych szczytów Pasma Przedbabiogórskiego, przez jednych geografów zaliczanego do Beskidu Żywieckiego, a przez innych do Beskidu Makowskiego. Znany jest z rozległych panoram oraz ciekawej przyrody. Jak dojść na szczyt Jałowca? Jakie atrakcje szczyt ten może zaoferować?
Jałowiec – opis szczytu
Szczyt Jałowca (1111 m n.p.m.) jest tylko częściowo zalesiony, przez co stanowi on doskonały punkt widokowy w kierunku południowo-zachodnim. Przy dobrej widoczności roztacza się więc z niego niesamowita panorama na Pilsko oraz grupę Romanki i Rysianki, a więc jedne z wyższych partii Beskidu Żywieckiego. Na pierwszym planie rysują się natomiast bliższe wzniesienia należące także do „spornego” pasma przedbabiogórskiego, a więc Czerniawa Sucha czy też majacząca w oddali Mędralowa. Na południowym i południowo-zachodnim stoku Jałowca, niemal pod szczytem, znajduje się natomiast rozłożysta Hala Trzebuńska. Oferuje ona nie tylko ciekawe panoramy, ale także wyjątkowo sielską atmosferę, a więc idealnie nada się na pikniki czy też po prostu na zrobienie sobie chwili przerwy w wędrówce.
Jałowiec – szlaki
Najpopularniejszym szlakiem wiodącym na Jałowiec jest start w Stryszawie, a dokładniej w dzielnicy Roztoki. Rozpoczynając szlakiem żółtym, a następnie kierując się w prawo – na szlak niebeski osiągniemy szczyt po zaledwie 3,5 km. Warto jednak uprzedzić, że na tym krótkim dystansie czeka nas aż 510 metrów różnicy wzniesień (wysokość Roztok to 600 m n.p.m.). Szlak jest więc po prostu – stromy, natomiast im trudniej wejść, tym, jak wiadomo, większa satysfakcja na szczycie. Inną, prawie równie stromą opcją, jest wejście niebieskim szlakiem z osiedla Wełcza w Zawoi. W tym wypadku na 4 km czeka nas 580 metrów różnicy wzniesień. Znacznie łatwiejszą opcją jest trekking z przełęczy Kolędówki (816 m n.p.m.), administracyjnie należącej do Zawoi. Żółtym szlakiem na szczyt dojdziemy w zaledwie 3 km, pokonując 300 metrów wzniesienia. Szlak ten z drugiej strony doprowadzi na Jałowiec z miejscowości Koszarawa – w 7 km, mijając po drodze również takie szczyty jak Lachów Groń czy Czerniawa Sucha.
Jałowiec – schronisko
Na Jałowcu nie ma co prawda schroniska PTTK, aczkolwiek nie jest on całkowicie pozbawiony infrastruktury turystycznej. Około kilometr od szczytu, na żółtym szlaku wiodącym na przełęcz Kolędówki, a dalej na przełęcz Przysłop znajduje się schronisko „W murowanej piwnicy”. Położone jest ono na polanie, z której roztacza się panorama w kierunku południowym, a także południowo-wschodnim. Oznacza to, że ujrzymy stamtąd Babią Górę w pełnej krasie. Schronisko jest prywatne, niejako „nieoficjalne”, więc nie ma konieczności, żeby otwarte było 24 godziny na dobę. Niemniej jednak, zasadniczo można się tam pożywić oraz odpocząć po trudach wędrówki.